Evrim Kuram'dan Kendinizin Başarısını Yeniden Keşfedeceğiniz Bir Kitap!

Yazar Evrim Kuran'dan kadın ve erkekler arasındaki algısal değişiklikleri sunduğu ve başarının sırlarını anlattığı kitabını yayınladı!

Evrim Kuram'dan Kendinizin Başarısını Yeniden Keşfedeceğiniz Bir Kitap!

Evrim Kuran, Başarılı Bir Kadın Olduğum İçin Özür Dilerim’de kanıtlanmış başarılarına rağmen hala kendini yeterli hissetmeyen kadınlar üzerine çarpıcı bir araştırma gerçekleştiriyor. İleri düzeyde eğitimli, kariyer sahibi ve mesleki deneyime sahip binlerce kadınla yapılan detaylı anket ve mülakatlar, eğitim ve kültür düzeyi yükseldikçe kadınların özgüvenlerinin beklenen şekilde artmadığını gösteriyor.

Aksine iyi bir konum ve kariyer edinen kadınların sanki sahtekârlıkla o mevkiyi elde etmiş gibi hissetmeye başladığını, “yetersiz biri olduğuna” daha çok ikna olduğunu ve her an “foyası ortaya çıkacakmış” gibi düşündüğünü aktaran Kuran, impostor olgusunu bu insanları tanımlamak için kullanıyor. Bir impostor araştırması için çağrı yapan yazar, binlerce kadınla gerçekleştirdiği araştırmaya kendini de katarak soruyor: “Niçin bunca başarıya, eğitime, kariyere rağmen Türkiye'de kadınlar kendilerini yeterli hissedemiyor? Bu histen nasıl kurtulacağız?”

Büyük bir cesaretle, kendi impostor sendromunu da yansıtarak, tüm şeffaflığıyla yaşadıklarını satırlara aktaran ve bize kendimizi anlamamız yolunda yoldaşlık eden Evrim Kuran, “Ben bir impostor mağduruyum. Bu öylesine yaygın bir hal ki, her üç kişiden biri bunu yaşıyor. O halde şifalanmanın ilk adımı cesaretle kalbimizi açmak, kırılganlığımızdan güç almak olsun. Bu kitaba konu olan araştırmayı bu yüzden yaptım; bu kitabı tüm impostor dertlilerine yalnız değilsiniz demek için yazdım. Emeğin, alın terinin anlamını bilen herkes için, ama en çok da hayatlarının bir döneminde başarılı olduğu için özür dilemek zorunda bırakılmış kadınlar için” diyor ve kitabını kendi kendisini var eden, etmiş, edecek tüm kadınlara adıyor.

Bazı başarılı kadınların arkasında onlara bilgiçlik taslayan adamlar vardır. Bazı başarılı kadınların arkasında ahlakçı ve ikiyüzlü bir toplum vardır. Bazı başarılı kadınların arkasında ona bakıp kendini öven bir narsist vardır. Bazı başarılı kadınların arkasında nefesi o yola yetmeyen bir ödlek vardır. Bazı başarılı kadınların arkasında “Onun elinden ben tuttum,” diyen bir zevzek vardır. Her başarılı kadının arkasında düpedüz, yüzde yüz kendisi vardır…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER