Tırnak mantarı için 10 doğal tedavi önerisi - İlginç fotoğraflar

Tırnak mantarı için 10 doğal tedavi önerisi - İlginç fotoğraflar

Tırnak mantarı için 10 doğal tedavi önerisi - İlginç fotoğraflar

Bu mantar tipi, cildin pH seviyelerindeki anormal değişimler, bağışıklık sisteminin zayıflaması, terli ayakkabı ve çorap giyimi, ayakların nemli ortama sürekli maruz kalması, yetersiz hijyen ve diyabet hastalığı gibi belirli koşullar altında gelişme eğilimindedir. Eğer tırnak mantarı tedavi edilmezse tırnakta çatlamalara, hatta tırnağın tamamen kaybına neden olabilmektedir. Doktorunuza danışmayı unutmayın.


Sarımsak

Eşit miktarda beyaz sirke ve sarımsak yağını karıştırın. Ve enfekte ayak tırnağına bu karışımı uygulayın ve bir bandaj ile ayak parmağınızı kapatın. 1-2 saat kadar bu şekilde bekleyin ve daha sonra iyice yıkayın ve kurulayın. Mantar şikayetleriniz geçene kadar her gün tekrarlayın. (Sarımsak yağınız yoksa, iki ezilmiş sarımsak ile 2 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın)


Beyaz sirke

Bir miktar sıcak suyun içine, bir miktar da beyaz sirke dökün ve karıştırın. 10-15 dakika boyunca bu çözelti içinde ayak tırnaklarınızı bekletin. Daha sonra bol su ile durulayın ve iyice kurulayın. Mantar bitene kadar günde iki kez tekrarlayın.


Lavanta yağı

Beş damla lavanta yağı ve beş damla çay ağacı yağını karıştırın. Bir pamuk yardımı ile bu karışımı, mantarlı tırnağa ve çevresindeki tırnak etlerine güzelce sürün. En az 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonrasında ayak parmaklarınızı bol su ile durulayın ve iyice kurulayın. Günde 2- yada 3 kez uygulayabilirsiniz.


Limon suyu

Mantarlı ayak tırnağınıza taze limon suyu sürün. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve sıcak su ile durulayın.


Kekik yağı

Bir çay kaşığı kekik yağına, iki damla zeytinyağı karıştırın. Bu karışımı mantarlı tırnaklara sürün. En az 30 dakika boyunca bekletin. Ardından, durulayın ve iyice kurulayın. Olumlu sonuçlarını görmek için, üç hafta boyunca günde bir veya iki kez tekrarlayın.


Epsom tuzu

Bir kova içerisine ılık su ve yarım fincan epsom tuzunu karıştırıp, ayaklarınızı bu su içerisinde yarım saat bekletin. Bekleme süresi sonunda ayaklarınızı tamamen kuruladığınızdan emin olun. Bu uygulamayı günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz.


Portakal yağı

Ayak tırnakları üzerine ve parmaklar arasına, saf portakal yağını kolayca uygulamak için, bir damlalık kullanın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, üzüm çekirdeği yağı gibi uçucu bir yağdan eşit miktarda kullanarak, karışımı sulandırabilirsiniz. Bu karışımı mantarlı tırnaklara damlatın ve en az 30 dakika boyunca bekletin. İyileşme görülene kadar, günde iki veya üç kez tekrarlayın.


Çay ağacı yağı

Bir kaç damla zeytin yağı ya da hindistan cevizi yağını, bir çay kaşığı çay ağacı yağı ile karıştırın. Bir pamuk yardımı ile, mantarlı tırnaklara bu karışımı sürün. 10 dakika açık bırakın ve temiz bir diş fırçası yardımı ile, tırnağınızı nazikçe fırçalayın. Sonuçlardan memnun olana kadar her gün bu işlemi, iki ya da üç kez yapın.


Kabartma tozu

Bir buçuk fincan kabartma tozu ile 4 fincan sıcak suyu karıştırın. Yaklaşık 10 dakika boyunca bu çözelti içinde ayaklarınızı ve mantarlı tırnaklarınızı bekletin. İşlem bittikten sonra ayaklarınızı, temiz suyla yıkayın ve temiz bir havlu ile iyice kurulayın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.


Elma sirkesi

Elma sirkesi ve suyu, eşit olarak karıştırın. Günlük olarak, ayaklarınızı ve özellikle ayak tırnaklarınızı, 30 dakika boyunca bu çözelti içinde bekletin. Bittiğinde, ayak tırnaklarınızı iyice kurulayın. Bir kaç hafta boyunca günlük kullanıldığında, çok hızlı bir şekilde iyileşme görülmektedir.


Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 23:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER