ABD'de el dezenfektanı içen 3 birey öldü, 1 birey âmâ oldu

ABD'nin New Mexico eyaletinde el dezenfektanı içen 3 kişinin metanol zehirlenmesi sonucu öldüğü, 3 kişinin ise yoğun bakımda tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

ABD'de el dezenfektanı içen 3 birey öldü, 1 birey âmâ oldu

ABD'nin New Mexico eyaletinde el dezenfektanı içen 3 kişinin metanol zehirlenmesi sonucu öldüğü, 3 kişinin ise yoğun bakımda tedavilerinin sürdüğü bildirildi. Eyaletin afiyet bakanlığı kadar yapılan açıklamada, dezenfektan içen bir kişinin ise kalıcı olarak âmâ olduğu ifade edildi.

New Mexico eyaleti Sağlık Bakanı Kathy Kunkel yaptığı açıklamada, "Metanol taşıyan bir el dezenfektanı içtiyseniz, lütfen tıbbi yardım alın. Metanol zehirlenmesi için bir panzehir kullanılabilir. Ama bir kişiye ne dek erken müdahale edilirse, iyileşme ihtimali böylece artar" dedi.

ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİYOR

Yüksek miktarda metanol alınması, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, flu görme, daimi körlük, sinir sisteminde kalıcı hasara ya da ölüme niçin olabiliyor.

TRUMP'IN DEZENFEKTAN ÖNERİSİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump Nisan ayında Beyaz Saray'da düzenlenen korona virüs bilgilendirme toplantısında, "Peki dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Şayet de içimizde bir çeşit temizleme yapabiliriz. Biliyorsunuz, virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak garip olabilir" açıklamasını yapmıştı. Trump, açıklaması nedeniyle gelen tepkiler sonrası bunun muhabirlere karşın kinayeli bir soru olduğunu söylemişti.

ABD'de el dezenfektanı içen 3 kişi öldü, 1 kişi kör oldu

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER