Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Varyantlar PCR Testlerinden Kaçabiliyor mu?

Kovid-19 salgınına neden olan virüs durmadan mutasyona uğruyor.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Varyantlar PCR Testlerinden Kaçabiliyor mu?

Kovid-19 salgınına neden olan virüs durmadan mutasyona uğruyor. İlk başta ülke isimleriyle anılan varyantların artık özel adları var. Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz Kovid-19'u tespit etmede kullanılan PCR testlerine ilişkin endişeleri yanıtladı. Kayıpmaz, güncel testlerin mutant Kovid-19'u tespit edebildiğini aktardı.

s-6918eee1a76a390fd59a9e101cb5e6e6a92c5f
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kovid-19 varyantlarının da güncel PCR testi ile tespit edilebildiğini belirterek, "Hem Delta varyantının hem de diğer endişe verici varyantlar olan Alfa, Beta ve Gamma varyantlarının ülkemizde kullanılan güncel PCR testinden kaçması mümkün gözükmemektedir." dedi.Kayıpmaz, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 adlı virüsün tespitinin, üst solunum yolundan alınan örneklerde, PCR testleriyle yapıldığını hatırlattı.Koronavirüslerin dört yapısal proteinden oluştuğunu söyleyen Kayıpmaz, Delta varyantının, virüsün diken proteini olarak adlandırılan "spike" proteininde "L452R, T478K, D614G, P681R" adlı 4 mutasyonu içerdiğini belirtti.

"Güncel PCR testinden kaçması mümkün gözükmemektedir"

s-c52a8ed6cc52081c6e45245cd9dfce5c1fa201
Kayıpmaz, Türkiye'deki PCR testleriyle coronavirüs varyantlarının da tespit edilebildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:"Ülkemizde kullanılan PCR kitleri, corona virüsün Delta varyantındaki 'L452R', Beta ve Gamma varyantındaki 'E484K' ve Alfa varyantındaki 'D3L' mutasyonunu eş zamanlı ayırt ederek tespit edebilen kitlerdir. Bundan dolayı hem Delta varyantının hem de diğer endişe verici varyantlar olan Alfa, Beta ve Gamma varyantlarının ülkemizde kullanılan güncel PCR testinden kaçması mümkün gözükmemektedir."Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Corona virüsün alt solunum yollarında yoğunlaşması ve örneğin alındığı üst solunum yollarında viral yükün azalması, klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak Kovid-19 ile uyumlu ancak çok nadiren de olsa PCR testi negatif sonuçlanan olguların en olası sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır" bilgisini paylaştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER