Hindistan'dan Çin'le gerilimi artıracak adım: Füze savunma sistemi yerleştirildi

Times of India gazetesindeki habere göre, yetkililer, Çin savaş uçağı ve helikopterlerinin yol açacağı bir sorunun önlenmesi için bölgeye Hindistan ordusunun savunma sistemlerinin yerleştirildiğini belirtti. Hindistan'ın adımı, Çin'in, iki ülke arasındaki Fiili Yoklama Hattı (LA.

Hindistan'dan Çin'le gerilimi artıracak adım: Füze savunma sistemi yerleştirildi

Times of India gazetesindeki habere göre, yetkililer, Çin savaş uçağı ve helikopterlerinin yol açacağı bir sorunun önlenmesi için bölgeye Hindistan ordusunun savunma sistemlerinin yerleştirildiğini belirtti.

Hindistan'ın adımı, Çin'in, iki ülke arasındaki Fiili Yoklama Hattı (LAC) baştan başa savaş uçağı ve helikopterlerinin faaliyetlerini artırmasının ardından geldi.

"Akash (Gökyüzü)" isimli orta menzilli karadan havaya füze savunma sistemi yerli olarak Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) kadar geliştirildi.

BÖLGEDE GERİLİMİ YÜKSELTEN SÜREÇ

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya neden olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.

Çin askerlerinin, "bölgeden ayrılmaları" yönünde tekrar tekrar yapılan sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmiş, iki ülke aralarında bir diğer tartışma konusu Sikkim eyaletinde de Çin ve Hint askerleri arasında çatışmalar yaşanmıştı.

İki ülke askerlerinin Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde karşısında karşıya gelmesinin gerisinde gözler bu bölgeye çevrilmişti.

öte taraftan haziran başında iki ülke dışişleri bakanlığı yetkililerinin sınırda gelişen gerilimi video konferans aracılığıyla görüştüğü açıklanmıştı.

Hindistan, anlaşmazlığın barışçıl müzakereyle üstesinden gelinmesi konusunda Çinli yetkililerle aynı fikirde olan olunduğunu bildirmiş, Pekin yönetimi de iki ülkenin gerilimin düşmesine ilişkin konsensüse vardığını duyurmuştu.

3 BİN 500 KİLOMETRELİK SINIR EGEMENLİK TARTIŞMALARINA NIÇIN OLUYOR

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke aralarında hakimiyet tartışmalarına niçin oluyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak bahis ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin kadar işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen hakimiyet ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de de Çin'in bölgedeki bir hudut yolunu ihtilaflı bir platoya uzatmaya çalışması üstüne artmıştı.

Hindistan'dan Çin'le gerilimi artıracak adım: Füze savunma sistemi yerleştirildi

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER